Vinci

Portus, Praha

Pro lidi s mentálním postižením je obecně prakticky nemožné najít regulérní zaměstnání. Podle Úřadu práce Praha-západ neexistují pro tuto cílovou skupinu v tomto regionu dlouhodobě žádné nabídky zaměstnavatelů. Sociální podnik DOBROTY S PŘÍBĚHEM se od počátku roku 2014 zabývá výrobou nakládaných sýrů a utopenců dle originálních receptur. V jeho potravinářské výrobě našlo stálé zaměstnání na HPP nejprve 5 lidí s postižením a od roku 2016 díky rozvoji podniku tento počet vzrostl na 7 (z toho je 85 % lidí právě s mentálním postižením). Produkty sociálního podniku jsou distribuovány stálým odběratelům (restaurace, kavárny), ale také do firem, specializovaných obchodů či na farmářské trhy.

Spuštění podnikání předcházelo téměř 10 let sbírání zkušeností se stejnou výrobou na principu sociálně terapeutické dílny, kterou provozuje Portus Praha v obci Slapy. Tato dílna (se 17 klienty s mentálním postižením) doposud dodává sociálnímu podniku subdodávky – např. očištěnou zeleninu nebo česnek, což multiplikuje dosah projektu. V roce 2016 (po 3,5 letech od začátku podnikání) se dostal sociální podnik do plusových čísel, což dokládá nejen zásadní navýšení produkce a počtu zaměstnanců, ale i několik prestižních ocenění: vítěz EY Podnikatel roku v kategorii sociálně odpovědný podnikatel roku, vítěz soutěže o nejúspěšnější sociální podnik v programu Lepší byznys.

Budova potravinářské dílny (oceněná cenou Young Architect Awards) byla vystavěna z příjmů z benefiční činnosti a prodeje výrobků. Pro další rozvoj sociálního podnikání DOBROT S PŘÍBĚHEM ovšem tato budova potřebuje několik dílčích rekonstrukcí. Tou nejpotřebnější a nejaktuálnější je výměna a utěsnění nefunkčních dveří chladicího boxu, které nyní způsobují velké ztráty energie a potíže při uchovávání produktů i jejich logistice.

Projekt řešil havarijní a nevyhovující stav dveří chladící místnosti v potravinářské dílně sociálního podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM, který zaměstnává na HPP 7 osob s postižením. Hlavní cílovou skupinou jsou lidé s mentálním postižením, pro které neexistují v regionu jiné pracovní nabídky. Porouchané a neopravitelné posuvné dveře, které způsobovaly zaměstnancům podniku problémy při práci i logistice, byly vyměněny za křídlové a patřičně utěsněny, aby nevznikaly úniky teploty (chlazení).

Portus, Praha

Nadační příspěvek: 44 000 Kč

Dar ve výši 44 000 Kč byl použit na rekonstrukci chladící místnosti sociálního podniku Dobroty s příběhem.

Kontaktní zaměstnanec Ivana HLOCHOVÁ (SMP CZ, VINCI Construction) Zaměření projektu Pracovní začlenění Kontaktní údaje organizace Portus Praha, Uruguayská 5, 120 00 Praha 2 Email imy@portus.cz Url www.portus.cz
© Nadace Vinci 2024
>
Create by: TRE.CZ s.r.o.